Przygotowanie ściany

Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekkochłonna oraz odpowiednio przygotowana:

 • ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) minimum na 2 godziny przed aplikacją;
 • ściana pokryta farbą – należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.
 • ściana pokryta tapetą – usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

Przygotowanie fototapety:

Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy - zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

Kleje:

 • METYLAN SPECIAL- do tapet na podłożu papierowym,
 • METYLAN DIRECT - do tapet na podłożu flizelinowym,
 • METYLAN w tubce - klej do podklejania krawędzi.

Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta.

Klejenie fototapety lateksowej:

Klej nakładany na fototapetę i ścianę.

 1. Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
 2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
 3. Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie.
 4. Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu tapety.
 5. Pozostawić tapetę do 5 min w celu nasiąknięcia. W tym czasie pasy ulęgają pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm na szerokości brytu.
 6. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.
 7. Fototapetę naklejamy fragmentami.
 8. Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.
 9. Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów.
 10. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czysta gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

Klejenie fototapety flizelinowej:

Klej nakładany tylko na ścianę.

 1. Przeprowadzić wszelkie czynności wstępne tak, jak w przypadku tapety lateksowej zgodnie z pkt. 1-2.
 2. Równomiernie nałożyć cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większa, niż nakładany bryt tapety.
 3. Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.
 4. Dalej postępować jak w pierwszej metodzie od pkt. 6.

Naklejki (folie, tapety) samoprzylepne

Powierzchnia, na którą naklejana jest folia musi być oczyszczona z kurzu, smarów oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na przyklejenie się tego produktu. Świeżo lakierowane lub malowane powierzchnie powinny być pozostawione do wyschnięcia przez minimum 4 tygodnie (sezonowanie ściany). Na skutek stosowania różnorakich lakierów i farb na ścianach, przed aplikacją naklejki należy przeprowadzić test, przed ostatecznym naklejeniem folii, który stwierdzi czy folia się sprawdzi.

Przed naklejeniem folii należy sprawdzić, czy pomiędzy folią, a podłożem nie zachodzą reakcje chemiczne. Należy pamiętać, że źle przygotowana powierzchnia może spowodować niemożność poprawy umiesjcowienia naklejki, np. pył i inne nieczystości ze ściany osłabiają klej na folii, a klej może oderwać farbę.

Zalecenia:

 • Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z nią delikatnie, aby jej nie zniszczyć.
 • Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
 • Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk.
 • Bardzo ważne jest, aby kolejne części/pasy tapety pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taką samą ilość czasu. Pozostawienie na dłuższy lub krótszy czas spowoduje, że części będą miały inną długość i wzory mogą do siebie nie pasować.
 • Jeżeli tapeta roluje się to oznacza, że nie była wystarczająco nasiąknięta klejem.
 • Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi. Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach możemy go nanieść mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce). 
 • Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki. 
 • Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany.
 • Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia. 
 • Tapeta dodatkowo zabezpieczona laminatem jest odporna na pozostałości kleju po wyklejeniu tapety na ścianie, jak również wilgoć i detergenty podczas jej czyszczenia.


Jako producent gwarantujemy właściwą jakość produktu, ale nie mamy wpływu na warunki i sposób jego zastosowania.

Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na naszej wiedzy i doświadczeniu, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach.